מיצב כריות בטון- כיכר ספרא ירושלים | סמדר כרמלי
TOUCH ME-Safra Square, Jerusalem | Smadar Carmeli

טהמיצב הינו מפרויקט – "מראה מקום" כחלק מפיתוח מרכז העיר בשנת 2012, במטרה להחיות ולהפיח בהן פעילות.

ביוזמת עיריית ירושלים בשיתוף הרשות לפיתוח ירושלים וחברת "עדן" – החברה לפיתוח מרכז העיר ירושלים.

כיכר ספרא בירושלים, אשר בטבורה מתחם העירייה המרכזי, היא מוקד לפעילות אקראית רבה וכן אירועים מתוכננים. עיצובה מתחשב בפעילויות המתוכננות ושואף לשמור על מרחב פתוח שיאפשר, בין היתר, את הקמת הסוכה העירונית המסורתית, אספות עם, טקסים ועוד.

המיצב בכיכר ספרא, מציג עשרות כריות צבעוניות ורכות במראיתן, יצוקות בטון, המיועדות לישיבה ומנוחה לציבור הרחב.

הקונספט הוא הפיכת הסביבה החיצונית לסביבה ביתית. סביבה ביתית יונקת את אופייה מהרכות והחמימות אותן מקנות כריות מסוגים שונים המונחות בקומפוזיציות שונות.

הוצאת הסלון הביתי החוצה, לרחוב, גורמת לסקרנות ולרצון למשש, יהיה דבר שמסיט את עובר האורח לרגע מעולמו הפנימי בזמן הליכה ספונטנית בכיכר. הוצאת הכרית החוצה כנקודת מפגש, מכניסה אורחים ויוצרת שיתוף וישיבה משותפת.

היתה בחירה מכוונת של הדפסים, דגמי טקסטיל וצבעוניות המאפיינים זרמים מתקופות שונות באופנה כנקודות השראה עם נופך נוסטלגי. זאת בכדי לאפשר למגזר רחב ככל האפשר להתחבר לדגמים ולגוונים.

המיצב בכללותו תוכנן ב"רוח קלילה" עם מחשבה והתחשבות בגורמים חיצוניים.

כריות הבטון המעוצבות בגדלים שונים ובפיזור קפדני, ערומות באופן אקראי ומעטרות את הכיכר במוטיב ביתי מובהק, המשדר הכנסת אורחים ואווירה מזמינה לכל באיה.

כאמור, הכריות מפוזרות בשולי הכיכר. הן יצוקות בטון אך הטקסטורה העוטפת אותן, בקפלים אופייניים קיים אופי טקסטילי, המקרין רכות וחמימות ביתית, הצביעה הייחודית איפשרה להגיע לדיוקים טקסטיליים המושפעים מתקופות ומגזרים שונים.

ברבות מהכריות נוצרה במכוון ,שקיעה האופיינית לאחר ישיבה ממושכתהמזמינה לשבת ומדמה את 'זכרון החומר' המנציח כתבנית את קימוריו של היושב האחרון. ל'זכרון החומר' יש גם מסר עיצובי המתכתב עם נצחיותה של העיר.

טכניקה:
בגדלים משתנים: 60 – 120 ס"מ לאלמנט, סה"כ 76 כריות במקבצים שונים, ב-15 דגמים שונים. במשקל של 200-600 ק"ג ליחידה. יציקת בטון בתבניות. צביעה משולבת ריסוס ועבודת יד. צבעים עמידים לפגעי מזג האוויר ולטמפרטורה משתנה.

כתובת

רח' ………………………..

צור קשר

050-4721321

דוא"ל

smadar@smadarc.com